Wybieramy wrotki do codziennej rekreacji. Jakie będą dla nas najlepsze?

10 maja 2019 2 By goskating

Jazda na wrotkach ponownie zyskuje na popularności. W sklepach sportowych dostępne są dziesiątki różnorodnych modeli, co zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Tym poradnikiem przychodzimy z pomocą!

Sprawdź, jakie wrotki będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie oraz na co należy zwracać uwagę podczas zakupu.

wrotki dla dzieci

wrotki dla dzieci


Rodzaje wrotek

Decydując się na zakup wrotek warto dokładnie zapoznać się z dostępną ofertą i wybrać dla siebie te, które będą odpowiadać osobistym oczekiwaniom i preferencjom. W sklepach dostępnych jest wiele modeli, które różnią się od siebie konstrukcją oraz materiałami z jakich zostały wykonane. Najpopularniejszymi modelami wrotek są:

  • Wrotki retro – dzięki swojemu niezwykłemu designowi pozwalają przenieść się kilka lat wstecz. Idealnie sprawdzą się dla osób, które odnajdują się w stylu vintage. Nadają się głównie do jazdy w celach rekreacyjnych.
  • Wrotki derby – są to wrotki sportowe, które zostały zaprojektowane specjalnie do derby. Charakteryzują się niezwykłą lekkością. Mają niski but oraz szeroki stoper.
  • Wrotki skatepark – jak sugeruje nazwa, są przeznaczone do jazdy po rampach. Ich cechą charakterystyczną są twarde koła oraz but na niewysokim obcasie.
  • Wrotki rekreacyjne – bardzo popularne wśród początkujących użytkowników. Wynika to z tego, że są bezpieczne, stabilne i nie rozpędzają się do zbyt dużych prędkości. Są przeznaczone do podstawowego zastosowania – jazdy po alejkach, czy chodnikach. Takie wrotki posiadają buty za kostkę, które osadzone są na niewielkim obcasie. Są wyposażone w miękkie koła, dzięki czemu doskonale amortyzują nierówności terenu.
  • Wrotki sportowe – są produkowane z myślą o profesjonalnych wrotkarzach. Są przeznaczone do szybkiej jazdy. Z łatwością osiągają duże prędkości. Są wyposażone w typowo sportowy but, który ma płaską podeszwę oraz niewielką cholewkę. Można wykonywać na nich różne skomplikowane manewry charakterystyczne dla jazdy wyczynowej.
  • Wrotki figurowe – świetnie sprawdzą się zarówno wśród wrotkarzy posiadających doświadczenie, jak i wśród tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę. Są przeznaczone do wykonywania ćwiczeń figurowych. Dodatkowo, charakteryzują się bardzo dobrą jakością ślizgu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wrotek?

Aby wybrać wrotki, które będą dla nas najbardziej odpowiednie należy skupić się przede wszystkim na celu ich wykorzystania. Ich kluczowymi parametrami są:

  • Kółka, które mogą być miękkie lub twarde. Twarde pozwalają uzyskać większą prędkość, jednak nie amortyzują tak dobrze jak miękkie.
  • Rodzaj buta, od którego zależy amortyzacja stopy i komfort jazdy
  • Łożyska są bardzo często pomijane przy wyborze odpowiednich wrotek, mimo tego że odgrywają w nich naprawdę istotną rolę. Ich standard określa skala ABEC (klasy 1, 3, 5, 7 i 9). Im klasa łożysk jest wyższa, tym lepsza jest ich jakość.

Design wrotek

Kluczem do sukcesu od zawsze jest dobre samopoczucie i pewność siebie. Aby w pełni czerpać radość z jazdy należy postawić na rolki, które będą się nam podobały i w których będziemy czuć się dobrze.

Wrotki damskie charakteryzują się żywymi kolorami i odważnymi printami. Są bardzo różnorodne, dzięki czemu każda kobieta może dopasować je do siebie. Oprócz tego, na rynku zaczynają pojawiać się wrotki z różnymi fajnymi gadżetami, takimi jak np. świecące sznurówki, które z pewnością podbiją serce nie jednej pani.

wrotki damskie Chicago Classic Quad

wrotki damskie Chicago Classic Quad

Wrotki męskie z reguły występują w ciemnych kolorach. Często jednak posiadają oryginalne akcenty kolorystyczne, które pozwalają się wyróżniać. Oprócz tego, są nieco masywniejsze niż damskie i zazwyczaj mają nieco twardsze kółka.

wrotki męskie STR Seven

wrotki męskie STR Seven


Wrotki dla dzieci – jakie wybrać?

Podstawowym kryterium jakim należy kierować się przy wyborze wrotek dla dziecka jest jego wiek oraz umiejętności wrotkarskie. Istotny jest również materiał, z którego zostały wykonane. Ważne jest, aby był on dość sztywny, tak by utrzymać kostkę w prawidłowej pozycji i jednocześnie na tyle elastyczny, by nie krępować ruchów.

Swoją uwagę warto zwrócić również na koła, ponieważ to one odpowiadają za komfort jazdy. Wrotki dla dzieci młodszych lub tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wrotkarstwem powinny być wyposażone w miękkie kółka, które odznaczają się wysoką amortyzacją i nie pozwalają na duży rozpęd. Dla dzieci, które czują się już pewnie w jeździe można kupić wrotki z nieco twardszymi kołami, co umożliwi osiąganie większych prędkości.

Rozmiar wrotek powinien być większy o jeden od rozmiaru butów. Należy pamiętać o tym, że wrotka nie może uciskać stopy ani być zbyt luźna, ponieważ może spowodować to trudności z jazdą oraz znaczy dyskomfort.


Wrotki – Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych wrotek. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.