Łyżworolki – ABC wyboru najlepszych dla nas. Na co zwrócić uwagę?

17 maja 2019 2 By goskating

Uprawianie aktywności fizycznej to bardzo dobry nawyk utrzymujący całe ciało w dobrej kondycji i smukłej sylwetce. Nie każdy sport jest dla każdego. Jedni lubią rower, inni biegają, a kolejni stawiają na pływanie.

Bez względu na to, na co padnie wybór, należy dokładnie przemyśleć potrzebę zakupu wytrzymałego sprzętu, który wspomoże nas w naszych postanowieniach. W sytuacji, kiedy idealną aktywnością dla nas jest jeżdżenie na łyżworolkach, pozostaje zastanowić się, w co zainwestować.

łyżworolki

łyżworolki


Na czym się skupić przed zakupem? 10 porad

Jeżdżenie na łyżworolkach wymaga ćwiczeń, sprawności i umiejętności, dla których właściwym wsparciem będzie sprzęt zbliżony do ideału. Zwracając uwagę na poszczególne czynniki, jesteśmy w stanie wybrać najlepsze akcesoria. Pamiętajmy o:

  1. Elastyczności i miękkości buta – prawidłowo dobrany but zapobiega przemieszczaniu się stopy wewnątrz, zabezpiecza przed otarciami oraz pozwala na kontrolę podczas jazdy,
  2. Stabilizacji kostki – sztywna konstrukcja szkieletu uchroni nas przed złamaniem bądź skręceniem kostki. To całość trzymająca stopę, kostkę i piętę w idealnej pozycji. Zwróćmy uwagę na klamrę, która dodatkowo ściśnie wszystko razem,
  3. Idealnych kółkach – parametry adekwatnych kółek to twardość i wielkość. W zależności od naszego zaawansowania można wybrać te twardsze i większe, co zwiększy szybkość,
  4. Trafionych łożyskach – budowa łożyska wspomaga działanie kółek, czyli ich szybkość i płynność,
  5. Dobranych szynach – materiał, z którego stworzone są szyny, wspiera elastyczność oraz amortyzację drgań, przez co komfort jazdy jest wyższy. Można tu wybierać z karbonu, kompozytu lub aluminium,
  6. Przydatnym hamulcu – to nasza gwarancja spokojnej głowy, jeśli przyjdzie nam się zatrzymać. Zalecany szczególnie dla początkujących,
  7. Bezpiecznych ochraniaczach – korzystają z nich nawet doświadczeni sportowcy. Kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie pozwolą nam uniknąć niebezpiecznych kontuzji,
  8. Sprawdzonych markach – tylko pewne źródło zakupu daje nam potwierdzenie bezpieczeństwa,
  9. Adekwatnej cenie – dobry sprzęt to nie mały wydatek, dlatego warto się na to przygotować,
  10. Konsultacji ze specjalistą – rozmowa z doświadczoną osobą i rozwianie wszelkich wątpliwości pozwoli nam na dokonanie najlepszej decyzji.

Różne modele?

Może się wydawać, że do kupna łyżworolek wystarczy zaczerpnięcie wiedzy, zasięgnięcie porady specjalisty oraz finalne podjęcie decyzji. To tylko wstępny rekonesans. Odpowiedni sprzęt do jazdy dzielimy wg modeli oraz zastosowania. Pierwszy podział to:

  • łyżworolki damskie to wersja dla pań charakteryzująca się specyficzną konstrukcją i dopasowaniem modeli do smuklejszej stopy. Kolejna cecha to mnogość wzorów i kolorów,
  • łyżworolki 2w1 to model pozwalający w szybki sposób zmienić kółeczka na płozę pozwalającą nam na jeżdżenie po lodowisku. Dzięki temu nasze łyżworolki staną się klasycznymi łyżwami (na rynku znajdują się również łyżworolki 3w1, czyli wymieniając płozę możemy mieć łyżwy, rolki lub wrotki),
  • łyżworolki męskie cechuje przede wszystkim dostępność w większych rozmiarach i dostosowane do szerszej stopy,
  • łyżworolki dla dzieci są zazwyczaj regulowane, co pozwala na idealne dopasowanie rozmiaru, jeśli stopa dziecka urośnie. To bardzo wygodna sprawa w sytuacji, gdy chcemy, aby nasze dziecko rozpoczęło przygodę z jazdą na rolkach od najmłodszych lat.

Inny podział przewiduje wersje fitnessowe, szybkościowe, agresywne, hokejowe oraz freestylowe. Wszystko zależy od zaangażowania osoby jeżdżącej oraz zaawansowania w jeździe.

Na rynku znaleźć można również łyżworolki 3w1, które dzięki wymiennej płozie można łatwo zmienić w rolki, łyżwy czy nawet wrotki.

Na rynku znaleźć można również łyżworolki 3w1, które dzięki wymiennej płozie można łatwo zmienić w rolki, łyżwy czy nawet wrotki.


Jaki sprzęt wybrać dla początkującego?

Osoby początkujące powinny skupić się na odpowiedzi na szereg pytań typu: jak często mam zamiar jeździć? Jak wyglądają miejsca lub drogi, po których będę jeździć? Ile czasu chcę poświecić na naukę? To pozwoli ustalić parametry naszego sprzętu, które są bardzo istotne dla ogólnego komfortu. Początkujący postawią na modele rekreacyjne, które świetnie sprawdzą się przy jeździe umiarkowanym tempem po równym terenie. Kółeczka powinny być mniejsze, a szyna krótsza. Wraz z postępami w nauce, można stawiać na bardziej profesjonalne wersje, które dadzą nam większą satysfakcję z jazdy.


Jak dobrać rozmiar?

Odpowiednie łyżworolki są ciasno dobrane do wielkości stopy. Po zawiązaniu sznurowadeł i zapięciu klamry, osoba planująca jazdę, powinna czuć pełną integralność stopy z butem. To pozwoli na uniknięcie kontuzji i większą kontrolę podczas hamowania. Jeżeli planujemy zakup przez internet, na początek ustalmy rozmiar buta. Pomocna będzie kartka papieru i długopis. Odrysowując odcisk naszej stopy, dokładnie zmierzymy jej długość w centymetrach. Ten zabieg uchroni nas przed niechcianymi zakupami.

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje jakaś różnica, jeśli chodzi o łyżworolki, a rolki. Wszystko zależy od terminologii. Niektórzy mówiąc łyżworolki, mają na myśli modele, w których jest możliwość wymiany kółek na płozy pozwalające na jeżdżenie po lodowisku. Inni stosują te terminy wymiennie.


Łyżworolki – Ranking sierpień 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych łyżworolek. Ranking TOP 10 został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.