Czym się kierować wybierając wrotki dla dzieci? Jakie parametry są ważne?

11 czerwca 2020 0 By goskating

Wrotki sprawiają dzieciom wiele przyjemności. Bardzo często jest to pierwszy sport, który interesuje maluchów. Dodatkowo wrotki zapewniają doskonałą przyczepność oraz stabilność i właśnie dlatego warto zdecydować się na nie, zanim rozpocznie się jazdę na rolkach. W sklepach znaleźć można wiele kuszących modeli w ciekawych wariantach kolorystycznych. Także dzięki temu wybór powinien być nieco ułatwiony.

Jak wybrać najlepsze wrotki dla dziecka?

Jak wybrać najlepsze wrotki dla dziecka?

Jakie wrotki dla dzieci będą najlepszym wyborem?

W sklepach sportowych znaleźć można wiele modeli, które na pewno od razu wpadną w oko. Warto jednak wiedzieć, czym konkretnie kierować się podczas wyboru, aby mieć pewność, że wrotki będą wysokiej jakości i posłużą przez dłuższy czas, a dziecko będzie miało z nich ogromną frajdę. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę:

  • rodzaj kółek
  • rozmiar
  • hamulec

Są to bowiem najważniejsze kwestie, które w głównej mierze decydują przede wszystkim o bezpieczeństwie dziecka.

Jakie kółka powinny posiadać wrotki dla dziecka?

Kółka to tak naprawdę podstawa wrotek. To one pozwalają zachować równowagę oraz zapewniają odpowiednią przyczepność. To właśnie od nich zależy komfort oraz jakość samej jazdy. Najlepsze dla osób początkujących są wrotki z kółkami miękkimi, które zapewniają doskonałą amortyzację i przyczepność do podłoża. Warto jednak pamiętać, że kółka miękkie są bezpieczniejsze, ale nie pozwalają one na rozwinięcie znaczących prędkości. Kółka twarde natomiast są mniej amortyzujące, ale pozwalają na szybszą jazdę. W przypadku dzieci lepiej jednak postawić na kółka miękkie.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Czasami znalezienie odpowiedniego rozmiaru w przypadku wrotek dziecięcych, nie jest takie łatwe. Na pewno różni się on względem tradycyjnego, noszonego rozmiaru. Przyjęło się więc, że rozmiar wrotek powinien być o rozmiar większy od noszonego buta. Wrotki powinny być dopasowane, ale jednocześnie nie mogą uciskać stopy. Stopa podczas jazdy nieznacznie przesuwa się do przodu, co powodować może uciski oraz ból. To dlatego warto zadbać o to, aby było jeszcze trochę luzu.

Jakie znaczenie ma hamulec?

Hamulec odgrywa ogromną rolę i jest niezbędny zwłaszcza w przypadku osób początkujących. W przypadku wrotek znajduje się on z przodu. Pełni on różne funkcje. Przede wszystkim służy do zatrzymania jazdy, ale także do odepchnięcia się, aby tę jazdę zacząć. Oczywiście pod wpływem jazdy, hamulec ulega stopniowemu zużyciu. To dlatego tak ważne jest, aby zwracać na to uwagę i regularnie go wymieniać. Dzięki temu można mieć pewność, że wrotki są cały czas bezpieczne i nadają się do jazdy. W końcu bezpieczeństwo powinno być zawsze stawiane na pierwszym miejscu.

Oczywiście w przypadku dzieci warto zwrócić także uwagę na kolorystykę wrotek oraz ich model. Chłopcy na pewno chętniej zdecydują się na fasony z postaciami z ich ulubionych kreskówek, a dziewczynki na postacie księżniczek oraz na wesołe kolory, takie jak jasnoróżowy. Należy pamiętać, że wrotki trzeba regularnie zmieniać, wraz z rośnięciem stopy. Dzięki temu będą w pełni komfortowe i sprawdzą się podczas jazdy.


Wrotki dla dzieci – Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych wrotek dziecięcych. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.