Czy warto postawić na deskorolkę typu waveboard?

13 września 2018 7 By goskating

Jest to nowocześniejszy rodzaj każdemu znanej deskorolki, zyskujący coraz większą popularność. Posiada ona bardzo charakterystyczny kształt i tylko dwa koła. 

deskorolka waveboard

deskorolka waveboard

Waveboard został stworzony z dwóch platform połączonych ze sobą ruchomym drążkiem posiadającym sprężynę. Koła w niej mogą obracać się o 360 stopni, co umożliwia swobodniejszą jazdę. Jazda na niej przypomina znacznie korzystanie z deski surfingowej, właśnie dlatego używanie tego sprzętu nazywane jest streetsurfingiem (uliczne surfowanie). Jej użytkownik musi wykonywać falujące ruchy i sprawnie balansować swoim ciałem. 

Waveboard jest świetnym wyborem dla osób, które chcą zacząć być aktywne fizyczne i pragną połączyć ruch razem z czymś, co lubią.


Zalety korzystania z deskorolki waveboard

Poruszanie się na takim sprzęcie nie jest łatwe i wymaga od nas zaangażowania i czasu poświęconego na treningi, jednak daje ono wiele przyjemności z jazdy. Przynosi również inne korzyści dla naszego zdrowia. Wpływa na wzmocnienie mięśni nóg i tułowia, modeluje naszą sylwetkę, poprawia koordynację ruchową, zwiększa widocznie gibkość i zręczność. Działa również antystresowo, rozluźnia i poprawia samopoczucie.


Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru deskorolki typu waveboard?

Kiedy podjęliśmy już decyzję o zakupie deskorolki typu waveboard, powinniśmy odpowiednio wybrać idealny model dla siebie. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów tego sprzętu, zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Deskorolka musi spełniać pewne wymogi. Podstawowe kryteria, na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem to:

1. Łożyska

To bardzo istotny element całej deskorolki i warto im się przyjrzeć. Łożyska, jakie wykorzystuje się do tego typu sprzętu posiadają oznaczenia w skali ABEC. Takie oznaczenie znajdziemy z pewnością w specyfikacji technicznej, na opakowaniu danego produktu czy w jego opisie. Warto wiedzieć co oznacza każda z klas, aby wybrać najlepszą. Klasa ta została stworzona, aby każdy kupujący wiedział, jakiej jakości łożyska zostały zamontowane w danej deskorolce. Dobrej jakości łożyska zostały wyprodukowane w sposób precyzyjny, będą pracowały bez żadnych komplikacji takich jak zakłócenia czy drgania. Klasy, jakie można znaleźć na oznaczeniach to ABEC1, ABEC2, ABEC3, ABEC4 i więcej, z czego im wyższa cyfra w numerze klasy, tym lepsza jakość łożyska. Dzięki dobrej jakości łożysku uzyskuje się wyższą prędkość obrotową łożysk. Warto więc wybierać deskorolkę o jak najwyższej numeracji łożyska.

2. Ograniczenia wagowe

Na rynku dostępne są deski dla użytkowników mających różną wagę. Wiele z nich produkowanych jest specjalnie pod tych najmłodszych odbiorców. Takie sprzęty nie mogą być wówczas użytkowane przez osoby dorosłe, gdyż taki sprzęt nie wytrzyma większego obciążenia. Deskorolkę trzeba dopasować do swojej wagi z pewnym zapasem. Najlepiej wybrać sprzęt z większym dozwolonym limitem wagowym, niż nasza waga, aby bez problemu doliczyć ciężar plecaka, butów czy innego dodatkowego ciężaru. W ten sposób bez problemu będziemy mogli w każdej sytuacji skorzystać z deskorolki.

3. Kółka do deskorolki

Kółka to bardzo ważne elementy każdej deskorolki. Należy zwrócić uwagę zarówno na ich średnicę, jak i na materiał, z jakiego zostały stworzone.

Kółka wykonane z Pu, czyli poliuretanu.

Materiał poliuretan jest to po prostu kauczuk, świetnie sprawdzający się materiał do wykorzystania w produkcji kół do deskorolki. Charakteryzuje się dużą miękkością, elastycznością i bardzo dobrą amortyzacją wszelakich nierówności i wstrząsów podczas jazdy. Takie koła montowane są w droższych rodzajach deskorolek, jednak ich dużą zaletą jest możliwość uzyskania przez użytkownika deskorolki o wiele wyższych prędkości. Wytrzymują dłuższy czas, wolniej ulegają ścieraniu w porównaniu do kół z PCV.

Kółka wykonane z PCV, czyli ze zwykłego plastiku.

Mniej efektywnie amortyzują wszelkie wstrząsy i nierówności w trakcie jazdy. Odznaczają się większą twardością, użytkownik uzyskuje niższe prędkości. Ich plusem jest natomiast niska cena, korzysta się z nich w szczególności w bardzo tanich modelach deskorolek typu waveboard.

Wymiary platform

Od wymiarów platform zależy jakość jazdy użytkownika deskorolki. Wymiary powinny być dopasowane do wielkości stóp użytkownika.

Cena deskorolki

Osoba początkująca nie powinna wydawać zbyt wiele pieniędzy na drogi model deskorolki. Najlepiej wybrać dobrej jakości sprzęt jednak w przystępnej cenie i na nim podjąć naukę.


Deskorolki waveboard – Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych deskorolek, wśród których znajdziemy również te typu waveboard. Ranking TOP 10 został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.