Kupujemy deskorolkę elektryczną. Jakie parametry należy brać pod uwagę?

25 września 2018 7 By goskating

Wśród pomysłów na prezenty dla dzieci coraz większą popularność zdobywa deskorolka elektryczna. Dostępne na rynku modele można znaleźć w różnych konfiguracjach.

Na co powinniśmy zwracać uwagę, dokonując wyboru? Co decyduje o tym, czy deska elektryczna będzie wygodna, bezpieczna i przyjemna w użytkowaniu? Poniżej omówimy niektóre z istotnych kryteriów.

deskorolka elektryczna

deskorolka elektryczna


Prędkość maksymalna

Na ten parametr powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, w zależności od tego, czy zamierzamy kupić deskorolkę z przeznaczeniem dla naszych pociech, czy może planujemy zakup dla osoby dorosłej. Deskorolka dla dzieci powinna osiągać znacznie mniejsze prędkości, niż ta, którą kupujemy z przeznaczeniem dla, przykładowo, ich rodziców. Niewielka szybkość jest dla dzieci bezpieczniejsza. Szybsza deskorolka będzie natomiast lepszym wyborem dla dorosłego, który jest z reguły bardziej świadomy zagrożeń i konieczności zachowania ostrożności.


Sposób sterowania

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, deskorolki elektryczne mogą być sterowane na różne sposoby. Zalicza się do nich:

  • sterowanie ciałem
  • sterowanie pilotem
  • sterowanie aplikacją

Pierwszy sposób jest chyba najbardziej popularny i pożądany. Niektórzy nawet nie wiedzą, że istnieją inne opcje. Prawdą jest, że kierowanie deskorolką przy pomocy balansu naszego ciała posiada wiele zalet. Dla wielu osób taki sposób sterowania będzie po prostu czymś naturalnym.


Pojemność akumulatora

Tutaj sprawa jest całkiem prosta – czym większa będzie pojemność akumulatora, tym dalsze dystanse będziemy mogli pokonać na naszej deskorolce. Warto zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie i rodzaj użytkowania naszego sprzętu. Jeśli planujemy niewielkie odległości i raczej sporadyczną zabawę, to pojemność akumulatora może być mniejsza. Jeśli jednak marzą nam się dłuższe wycieczki, to powinniśmy rozważyć akumulator o większej pojemności.


Obciążenie maksymalne

To, do jakiej wagi przystosowany jest konkretny model deskorolki, jest bardzo istotne. Należy trzymać się określonych wytycznych. Ponieważ dzieci ważą stosunkowo niewiele, najczęściej nie przekroczą one dozwolonego obciążenia (choć i tak warto to sprawdzić). Jednak jeżeli kupujemy deskę elektryczną dla osoby dorosłej, to powinniśmy już zerknąć na to, jakie obciążenie wytrzyma dana deskorolka. Dobrze jest zakupić model z pewnym zapasem obciążeniowym, ponieważ zawsze może się zdarzyć, że będziemy chcieli coś ze sobą zabrać.


Wielkość kół

Choć wiele osób sądzi, że ten parametr nie ma zbyt wielkiego znaczenia, są one w błędzie. Od wielkości kół zależy bowiem to, czy z łatwością będziemy w stanie manewrować naszą deskorolką, a co za tym idzie – czy będzie ona przeznaczona do jazdy głównie po równej powierzchni, czy przyda się również na wycieczki o bardziej terenowym charakterze. W tym drugim przypadku nie bez znaczenia pozostają inne parametry, między innymi zawieszenie.


Czas ładowania

Czas ładowania ma dla wielu szczególne znaczenie, jeśli chodzi o komfort użytkowania. Niektórzy są niecierpliwi, a niektórzy zwyczajnie chcą mieć urządzenie, które stosunkowo szybko można doprowadzić do stanu gotowości i rozpocząć jazdę. Czas ładowania będzie zależał od wielu innych czynników, a czym krótszy, tym szybciej będziemy mogli chociażby wrócić z naszej wycieczki, jeśli w drodze nieoczekiwanie rozładuje nam się bateria (pod warunkiem, że będziemy mieć gdzie naładować deskorolkę).


Dodatki i udogodnienia

Wiele modeli deskorolek elektrycznych są wyposażone w różnego rodzaju funkcjonalności dodatkowe. Mogą należeć do nich, między innymi:

  • wskaźnik naładowania baterii – to bardzo przydatna funkcjonalność, ponieważ możemy na bieżąco kontrolować zużycie energii
  • pompowane koła – czynią jazdę przyjemniejszą, a także zwiększają przyczepność względem nawierzchni
  • zmieniane obudowy – to raczej atrakcja stricte wizualna dla tych, którzy jednego dnia chcą mieć deskę czerwoną, a drugiego niebieską

Ten katalog nie jest jednak zamknięty – od producenta zależy, w co wyposaży daną deskorolkę.

Deska elektryczna może być świetnym gadżetem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na poszczególne parametry, które sprawią, że sprzęt będzie dostosowany do wieku.

Jazda deskorolką elektryczną to, wbrew pozorom, odpowiedzialne zadanie. Z pewnością najpierw trzeba porządnie nauczyć się kierowania nią, nim wyruszy się na ulice. Do nauki najlepiej przystąpić w bezpiecznym miejscu, w którym nie powstaje zagrożenie kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Dzieci powinny uczyć się obsługi deskorolki w towarzystwie rodziców.


Deskorolki elektryczne – Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych deskorolek elektrycznych. Ranking TOP 10 został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.