Kryteria wyboru hulajnogi wyczynowej. Czym powinniśmy się kierować?

30 września 2018 9 By goskating

Dużo osób myśli, że hulajnoga to przestarzały gadżet, który wyparły inne sprzęty służące do uprawiania aktywności fizycznej. Nic bardziej błędnego – hulajnogi mają się bardzo dobrze, a na rynku dostępnych jest wiele ich modeli. Jednym z nich są hulajnogi wyczynowe.

hulajnoga wyczynowa PowerBlade

hulajnoga wyczynowa PowerBlade


Czym różni się hulajnoga wyczynowa od zwykłej?

Hulajnogi wyczynowe są dużo bardziej wytrzymałe od zwykłych hulajnóg. Zwykle nie posiadają one możliwości regulowania wysokości i nie mogą zostać złożone. Często ważą więcej od zwykłych wersji i posiadają dość zaawansowany system kompresji. Dzięki takiej konstrukcji hulajnoga wyczynowa sprawdza się idealnie podczas jazdy na przeszkodach i robienia trików. Jeżeli mamy w planach bardzo agresywną jazdę, triki, oraz ewolucje, nie możemy zgodzić się na choćby małe kompromisy. Oszczędności na tym polu mogą być przyczyną pogorszenia, a nawet utraty zdrowia.

Hulajnoga wyczynowa musi być w stanie wytrzymać upadki, otarcia i mocne uderzenia, dlatego też warto sprawdzić stan spawów, a także innych łączeń, które będą narażone na bardzo duże obciążenia. Miejmy także na uwadze, że hulajnogi nie posiadają żadnego systemu amortyzacji, dlatego też należy regularnie sprawdzać stan każdego połączenia, jak również dokręcać ewentualnie poluzowane śrubki.

Najlepszym wyborem w tym wypadku będą hulajnogi, które posiadają jednoczęściowe elementy, np. kierownicę. Warto także zwrócić szczególną uwagę na rdzeń koła ( metalowy będzie miał dużo większą wytrzymałość od plastikowego odpowiednika). Nie zapominajmy również o sterach, które muszą wytrzymywać wiele naprężeń i uderzeń, a przy tym umożliwiać swobodne obroty kierownicą.


Na co zwracać uwagę przy wyborze hulajnogi wyczynowej?

Jeżeli znamy już podstawowe zasady, którymi należy się kierować podczas wybierania hulajnogi wyczynowej, czas przejść do szczegółów, aby dokonany przez nas zakup był w pełni satysfakcjonujący.

Kółka

Bezsprzecznie najistotniejszy element hulajnogi wyczynowej stanowią kółka. To od nich zależy, czy jazda będzie komfortowa, bezpieczna i szybka. Hulajnogi wyczynowe posiadają dwa kółka, które są bardzo zwrotne, co umożliwia szybkie i pewne ruchy. Ponadto są bardzo wytrzymałe na uderzenia i nacisk, dzięki czemu hulajnogi wyczynowe mogą być użytkowane bardzo intensywnie.

Bardzo ważna jest również wielkość kółek. Najczęściej spotyka się koła o średnicy poniżej 120 mm. Hulajnogi mające takie koła są niezwykle zwrotne i łatwe w prowadzeniu. Sprawdzą się idealnie podczas agresywnej jazdy wyczynowej. Większe koła zapewnią wyższy komfort i większą prędkość, ale hulajnoga nie będzie już tak zwrotna i łatwa w prowadzeniu.

Zwróćmy także szczególną uwagę na twardość kółek, która będzie opisana za pomocą parametru liczbowego z literą A. Zwykle parametr ten mieści się w przedziałach od 74A do 100A. Im wyższy będzie parametr, tym większa będzie twardość.

W hulajnogach wyczynowych, gdzie najbardziej istotna jest wytrzymałość na uderzenia, najlepiej sprawdzą się kilka o twardości od 86A do 100A.

Niezwykle istotny jest również profil kółek, który zadecyduje o tym, w jaki sposób hulajnoga będzie zachowywać się podczas różnych prędkości, na zakrętach, czy na odmiennym podłożu. Przykładowo kółka, które mają płaski profil, dzięki bardzo dużej powierzchni styku z podłożem, zapewnią stabilność, a także dobrą przyczepność. W połączeniu z bardzo dużą twardością ten rodzaj kółek sprawdzi się idealnie podczas wyczynowej agresywnej jazdy.

Łożyska

Należy koniecznie zwrócić uwagę na łożyska, a także możliwości ich późniejszej wymiany w przypadku zużycia, czy uszkodzenia. W hulajnogach wyczynowych stosuje się bardzo wytrzymałe łożyska, które są przystosowane do agresywnej i szybkiej jazdy.

Podest / rama

Jest to najważniejsza część hulajnogi, która ma za zadanie utrzymywać wszystkie części, a także co najważniejsze w tym wypadku, użytkownika. To chociażby od jej solidności zależne jest, jak długo posłuży nam hulajnoga i czy będzie odpowiednio bezpieczna. Podczas jazdy wyczynowej najlepiej sprawdzą się mocniejsze materiały.

Dodatkowe wyposażenie hulajnogi wyczynowej

Oprócz standardowego wyposażenia hulajnogi wyczynowej, na rynku dostępne są dodatkowe akcesoria, które znacznie poprawiają osiągi na tego typu sprzęcie. Jednym z takich dodatków są tak zwane pegi. Są to stalowe, albo aluminiowe rurki, które dokręca się do osi kół. Hulajnoga z pegami umożliwia wykonywanie trików na flacie, czy grindowanie.

Pegi dostępne są w różnych rozmiarach. Wybierając je, warto upewnić się czy będą dopasowane do konkretnego podestu i czy trzeba będzie użyć podkładek. Podczas montażu pegów, konieczna będzie wymiana osi na znacznie dłuższą.


Hulajnogi wyczynowe – Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych wyczynowych hulajnóg. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.