Kryteria wyboru hulajnogi wyczynowej. Czym powinniśmy się kierować?
Dużo osób myśli, że hulajnoga to przestarzały gadżet, który wyparły inne sprzęty służące do uprawiania aktywności fizycznej. Nic bardziej błędnego – hulajnogi mają się bardzo dobrze, a na rynku dostępnych jest wiele ich modeli. Jednym z nich są hulajnogi wyczynowe.
Czym różni się hulajnoga wyczynowa od zwykłej?
Hulajnogi wyczynowe są dużo bardziej wytrzymałe od zwykłych hulajnóg. Zwykle nie posiadają one możliwości regulowania wysokości i nie mogą zostać złożone. Często ważą więcej od zwykłych wersji i posiadają dość zaawansowany system kompresji. Dzięki takiej konstrukcji hulajnoga wyczynowa sprawdza się idealnie podczas jazdy na przeszkodach i robienia trików. Jeżeli mamy w planach bardzo agresywną jazdę, triki, oraz ewolucje, nie możemy zgodzić się na choćby małe kompromisy. Oszczędności na tym polu mogą być przyczyną pogorszenia, a nawet utraty zdrowia.
Hulajnoga wyczynowa musi być w stanie wytrzymać upadki, otarcia i mocne uderzenia, dlatego też warto sprawdzić stan spawów, a także innych łączeń, które będą narażone na bardzo duże obciążenia. Miejmy także na uwadze, że hulajnogi nie posiadają żadnego systemu amortyzacji, dlatego też należy regularnie sprawdzać stan każdego połączenia, jak również dokręcać ewentualnie poluzowane śrubki.
Najlepszym wyborem w tym wypadku będą hulajnogi, które posiadają jednoczęściowe elementy, np. kierownicę. Warto także zwrócić szczególną uwagę na rdzeń koła ( metalowy będzie miał dużo większą wytrzymałość od plastikowego odpowiednika). Nie zapominajmy również o sterach, które muszą wytrzymywać wiele naprężeń i uderzeń, a przy tym umożliwiać swobodne obroty kierownicą.
Na co zwracać uwagę przy wyborze hulajnogi wyczynowej?
Jeżeli znamy już podstawowe zasady, którymi należy się kierować podczas wybierania hulajnogi wyczynowej, czas przejść do szczegółów, aby dokonany przez nas zakup był w pełni satysfakcjonujący.
Kółka
Bezsprzecznie najistotniejszy element hulajnogi wyczynowej stanowią kółka. To od nich zależy, czy jazda będzie komfortowa, bezpieczna i szybka. Hulajnogi wyczynowe posiadają dwa kółka, które są bardzo zwrotne, co umożliwia szybkie i pewne ruchy. Ponadto są bardzo wytrzymałe na uderzenia i nacisk, dzięki czemu hulajnogi wyczynowe mogą być użytkowane bardzo intensywnie.
Bardzo ważna jest również wielkość kółek. Najczęściej spotyka się koła o średnicy poniżej 120 mm. Hulajnogi mające takie koła są niezwykle zwrotne i łatwe w prowadzeniu. Sprawdzą się idealnie podczas agresywnej jazdy wyczynowej. Większe koła zapewnią wyższy komfort i większą prędkość, ale hulajnoga nie będzie już tak zwrotna i łatwa w prowadzeniu.
Zwróćmy także szczególną uwagę na twardość kółek, która będzie opisana za pomocą parametru liczbowego z literą A. Zwykle parametr ten mieści się w przedziałach od 74A do 100A. Im wyższy będzie parametr, tym większa będzie twardość.
W hulajnogach wyczynowych, gdzie najbardziej istotna jest wytrzymałość na uderzenia, najlepiej sprawdzą się kilka o twardości od 86A do 100A.
Niezwykle istotny jest również profil kółek, który zadecyduje o tym, w jaki sposób hulajnoga będzie zachowywać się podczas różnych prędkości, na zakrętach, czy na odmiennym podłożu. Przykładowo kółka, które mają płaski profil, dzięki bardzo dużej powierzchni styku z podłożem, zapewnią stabilność, a także dobrą przyczepność. W połączeniu z bardzo dużą twardością ten rodzaj kółek sprawdzi się idealnie podczas wyczynowej agresywnej jazdy.
Łożyska
Należy koniecznie zwrócić uwagę na łożyska, a także możliwości ich późniejszej wymiany w przypadku zużycia, czy uszkodzenia. W hulajnogach wyczynowych stosuje się bardzo wytrzymałe łożyska, które są przystosowane do agresywnej i szybkiej jazdy.
Podest / rama
Jest to najważniejsza część hulajnogi, która ma za zadanie utrzymywać wszystkie części, a także co najważniejsze w tym wypadku, użytkownika. To chociażby od jej solidności zależne jest, jak długo posłuży nam hulajnoga i czy będzie odpowiednio bezpieczna. Podczas jazdy wyczynowej najlepiej sprawdzą się mocniejsze materiały.
Dodatkowe wyposażenie hulajnogi wyczynowej
Oprócz standardowego wyposażenia hulajnogi wyczynowej, na rynku dostępne są dodatkowe akcesoria, które znacznie poprawiają osiągi na tego typu sprzęcie. Jednym z takich dodatków są tak zwane pegi. Są to stalowe, albo aluminiowe rurki, które dokręca się do osi kół. Hulajnoga z pegami umożliwia wykonywanie trików na flacie, czy grindowanie.
Pegi dostępne są w różnych rozmiarach. Wybierając je, warto upewnić się czy będą dopasowane do konkretnego podestu i czy trzeba będzie użyć podkładek. Podczas montażu pegów, konieczna będzie wymiana osi na znacznie dłuższą.
Hulajnogi wyczynowe – Ranking sierpień 2024
Zestawienie najchętniej kupowanych wyczynowych hulajnóg. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.
Bardzo ciekawy i kompleksowy materiał, po jego lekturze na bank znajdzie się wasza najlepsza hulajnoga wyczynowa. Jest to bardzo ciekawy i dosyć świeży sport w naszym kraju, więc warto z tego skorzystać 😉
Warto pamiętać, że tania hulajnoga wyczynowa to też dobry wybór. Na początek nie musimy kupować nie wiadomo jak drogiego sprzętu, którego i tak na dobrą sprawę nie będziemy wykorzystywać w pełni. Pozdro, super się czytało!
Jeżeli kusi nas jakaś tania hulajnoga wyczynowa, to warto zobaczyć coś na temat jej specyfikacji. Jest szereg rzeczy, które warto brać pod uwagę, jeżeli chodzi o ten sprzęt, na przykład materiały z jakiej została wykonana i trwałość części – opinie będą tutaj najbardziej miarodajne.
U mojego syna jakiś czas temu znalazła się dobra hulajnoga do wyczynowych trików i powiem szczerze, że na początku byłem do tego dość sceptycznie nastawiony. Teraz widzę, że daje rade i uważa, kupiłem mu ochraniacze i powoli mu to jakoś idzie 😉
Powiem tak, dobra hulajnoga do trików nie musi być wcale jakoś bardzo droga. Kupiłam mojemu synowi praktycznie jedną z tańszych i co prawda doprowadził ją szybko do takiego stanu, że trzeba było kupić nową, ale miał z tego masę frajdy i dużo się nauczył.
Podczas poszukiwań takiego sprzętu w oko wpadła mi tania hulajnoga wyczynowa z pegami. Nie miałem dużo funduszów wtedy, więc zdecydowałem się na to, by kupić coś z dolnej półki,. Był to dobry wybór, dużo się nauczyłem i zdecydowanie było warto ;D
W zagranicznych rankingach wysoko był model Phoenix Pilot Pro Scooter, na amazonie ta wyczynowa hulajnoga była za 120 dolarów, więc nie ma tragedii … Czy faktycznie się nadaje do bardziej zaawansowanej jazdy? Tego nie wiem, ale ma sporo pozytywnych opinii …
Podest nie trzyma hulajnogi widelec to robi. Ale poza tym wszystko git👊🏻
Chciałbym przesiąśc się na hulajnoge wyczynową. Mam na oku Madd Gear MGP Carve Elite – hulajnoga wyczynowa aluminiowa czarno-niebiesko-zielona. Czy ona nada się dla mnie jeśli mam 175cm i 85 kg?