Zestaw do slackline. Wybieramy taśmę do chodzenia oraz wykonywania trików

17 września 2018 7 By goskating

Najlepszym wyjściem, zwłaszcza dla osób początkujących w tego rodzaju sporcie, jest wybranie całego zestawu potrzebnych przyrządów. Taki zestaw składa się z taśmy i elementów pomocnych przy jej mocowaniu.

zestaw do slackline

zestaw do slackline

Kompletny zestaw umożliwia rozpoczęcie treningu, bez konieczności zakupu dodatkowych elementów. Jednak jeśli chcesz samemu stworzyć własny zestaw, w ofercie sklepów znajdziesz taśmy do slackline, kotwice, napinacze i inne niezbędne elementy. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie dobranie taśmy.


Na jaką taśmę warto się zdecydować?

Taśma, czyli lina do chodzenia i wykonywania tricków powinna być dobrze dostosowana do jej użytkownika. Zazwyczaj w tym sporcie korzysta się z taśm o szerokości 2,5 cm oraz 5 cm. Jednocalowa jest to głównie taśma do chodzenia. Odznaczają się dużą długością, a więc można je montować na znacznych odcinkach. Taśmy o szerokości 5 cm stosowane są zwłaszcza do wykonywania różnych tricków. Ułatwia ona wylądowanie po wykonanej ewolucji. Wiele osób zaczynających swoją przygodę ze slackline, uważa taśmę o szerokości 5 cm za łatwiejszą w użytkowaniu. Jednak są oni w błędzie, gdyż taka lina jest trudna do ustabilizowania i drga na boki.

Większa ilość materiału nie ułatwia, lecz utrudnia wyczucie liny i utrzymanie się na niej, zwłaszcza na samym początku swoich treningów. Taśma wąska jednak nie jest dobrym wyborem, jeśli chcemy uczyć się wykonywać ewolucję. Dla początkujących osób poleca się zwłaszcza taśmę wąską 2,5 do 3 cm, gdyż łatwiej na niej balansować i chodzić. Dla osób bardziej doświadczonych z tym sportem i pragnących wykonywać wszelakiej maści ewolucje, poleca się natomiast taśmę grubszą o szerokości 5 cm. W trakcie zakupu pierwszej naszej taśmy powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie kryteria jak:

1. Kompletność zestawu

Na pierwszy sprzęt do slackline warto wybrać cały, skompletowany już zestaw. Złym rozwiązaniem jest wybieranie samemu osobno elementów, gdyż możemy je dobrać w sposób niewłaściwy. Dzięki zakupieniu gotowego zestawu już w ten sam dzień po zakupie możemy rozpocząć treningi na świeżym powietrzu na przykład w parku. Taki zestaw pozwoli nam stwierdzić, co chcemy wykonywać na linie, czy jest to sport, który na prawdę nam odpowiada i chcemy dalej go trenować i ulepszać swoje umiejętności. W przyszłości będziemy mogli wybrać zestaw profesjonalny dla osób nieco bardziej zaawansowanych, chcących wykonywać ewolucje.

Co powinien zawierać kompletny zestaw do slackline?

  • szekle albo karabinki służące go połączenia ze sobą wszystkich elementów zestawu
  • taśmę służącą do chodzenia o wybranej długości
  • napinacz wykonany ze stali, za którego pomocą można napiąć taśmę
  • zawiesie, którym oplata się drzewa
  • dodatkowo ochronki na drzewa, których nie ma w większości zestawów

2. Optymalna długość taśmy

Należy w przyjrzeć się długości liny, jaka będzie dla nas idealna. Najlepiej wybrać taśmę o długości od 15 do 25 metrów. Dla osób starszych preferowana jest lina o długości 20-25 metrów, natomiast dla dzieci dobrze jest zakupić linę trochę szerszą i nieco krótszą. Wraz ze wzrostem naszych umiejętności, możemy wybierać dłuższe taśmy, kiedy będziemy już na to gotowi. Na początku swojej przygody z tym sportem, wystarczy, jeśli zawiesimy linę na długości 10 metrów. Zawsze powinniśmy na miejsce zakupu takiego zestawu wybierać jedynie autoryzowane sklepy z wysokiej jakości sprzętami. Unikajmy niepewnych sklepów z serwisów aukcyjnych oraz produktów nieposiadających żadnych znaków towarowych i nazwy.

W niektórych nieprofesjonalnych sklepach, można dostać za bardzo rozciągliwe liny, z których nie można korzystać w sposób prawidłowy. Najlepiej wybierać znane i cenione marki, mające wiele zwolenników wśród profesjonalistów. Lina do chodzenia jest często nazywana jako travel line. Długość taśmy odgrywa również ważną rolę w trakcie wybierania takiego przyrządu jak zestaw do wspinaczki.

3. Cena

Nie warto wybierać od razu profesjonalnych i drogich zestawów, gdyż nie mamy pewność, że ten sport nas całkowicie wciągnie, czy może jest chwilową zachcianką. Na pierwszy zestaw przeznaczmy rozsądną kwotę.

Polecane zestawy, jakie można znaleźć w autoryzowanych sklepach to:

  • Monster set – lina posiadająca 25 metrów, uniwersalny zestaw doskonały na początek swojej przygody ze slackline. Dzięki niej możliwy będzie wielomiesięczny trening.
  • Levi set – taśma posiadająca długość 15 metrów, doskonała dla nieco młodszych użytkowników, a także do celów rekreacyjnych.

Taśmy slackline – Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych zestawów wspinaczkowych, wśród których mogą znaleźć się taśmy do slackline. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.