Wybór i rodzaje deskorolek. Na jaką się zdecydować?

5 września 2018 5 By goskating

Wybór i cechy odpowiedniej deskorolki powinny być starannie przemyślane, podstawowa kwestia to przeznaczenie – mniej wymagające są osoby chcące kupić sprzęt do użytku amatorskiego lub jako np. prezent dla 10-latka, wyczynowcy potrzebują natomiast profesjonalnego i przeznaczonego do intensywnej eksploatacji modelu.

jaka deskorolka

Dla osób początkujących wystarczające mogą się okazać modele oferowane w marketach, natomiast oczekując czegoś więcej powinniśmy zdecydować się na odwiedzenie dedykowanych temu sprzętowi sklepów.

Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje, budowę oraz kryteria wyboru deskorolki.


Jaką deskorolkę wybrać?

Najlepsze są deskorolki kompletne, mające blat z siedmiu warstw klonu kanadyjskiego. Tego typu deskorolki są używane przez profesjonalistów, którzy wiedzą, jaka powinna być dobra deskorolka.

Ile musimy wydać na dobrą deskorolkę? Na ten cel powinniśmy przeznaczyć co najmniej 250 złotych, jeszcze lepsze modele wymagają wyłożenia przynajmniej 400 złotych, natomiast profesjonalne modele to koszt rzędu co najmniej kilka tysięcy złotych. Dzięki odpowiednim materiałom i jakości ich spasowania dają wysoki komfort jazdy.


Budowa deskorolki

Deskorolka składa się z blatu, trucków, kółek, łożysk, podkładek pod trucki oraz śrubek i gripu (griptape). Każdy element można kupić osobno i samodzielnie złożyć własną deskorolkę. Bardzo istotnym elementem jest dobry blat deskorolki, który może mieć dodatek włókna szklanego, węglowego czy też kevlaru.

Najlepsze są rozmiary deskorolek wynoszące od 7.250 do 8.500 cali, należy je jednak dopasowywać indywidualnie, warto w tym przypadku zasięgnąć opinii ekspertów. Blaty do deskorolki można kupić w cenie od około 100 do nawet 400 złotych. Sam grip z kolei kosztuje niewiele – najczęściej od 10 do 50 złotych. Najdroższe deskorolki wyposażone w system hamulcowy kosztują dobre kilka tysięcy złotych, cechuje je oczywiście bardzo wysoka jakość wykonania, przeznaczone są stricte do profesjonalnej jazdy.

Longboard

Deskorolka typu longboard jest dłuższa od standardowego modelu, jej długość mieści się zazwyczaj w przedziale 68-130 cm. Konstrukcja umożliwia znacznie szybszą i bardziej widowiskową jazdę, wykorzystywana często podczas slalomów, pokonywaniu wzniesień czy też downhillu.

Blat, kółka, trucki, montażówki i łożyska można kupić oddzielnie i zmontować własną deskę. Deskorolki dla dzieci są to z reguły proste modele w przystępnej cenie, dobre również dla początkujących amatorów.

W zależności od modelu deskorolki mogą być odpowiednie do jazdy na ulicy, na rampie, na zjazdy, w terenie. Do finezyjnych ewolucji nie nadają się na pewno najtańsze deskorolki.

Waveboard

Deskorolki na ulicę nazywane są deskorolkami dla surferów – nie pozwalają na szaleństwa, ale umożliwiają jazdę po płaskich nawierzchniach, można nimi osiągnąć maksymalną prędkość do kilkunastu km na godzinę. Pierwszą deskorolkę lepiej kupić gotową, po kilku latach można montować deski samodzielnie, z elementów dostępnych na polskim rynku.

Modele typu waveboard (nazywane również casterboard) cechują się nietypowym kształtem oraz dwoma kółkami, które obracają się o 360 stopni. Deskorolki tego typu używane są głównie do streetsurfingu.


Jakie deski dla początkujących?

Powinny to być deskorolki uniwersalne, składane ze średniej jakości elementów. Powinny mieć dobre kółka, łożyska, deskę. Na spodzie blatu warto postarać się o grafikę – normalne jest, że po pewnym czasie taka grafika całkiem się zetrze.

Dla dzieci wystarczające są małe deskorolki, mające dziewięć warstw sklejki oraz wymiary 51 x 15,5 centymetra, powinny je zadowolić deski typu cruiser. W przypadku bardziej zaawansowanej w jazdach młodzieży kupuje się lepsze deski do ewolucji z już wyższej półki.

Zawsze należy określić do jakich celów deskorolka ma służyć. Do jazdy warto kupić kask oraz nakolanniki i naramienniki, co zminimalizuje efekt upadku i ryzyko odniesienia bolesnej kontuzji.


Ranking deskorolek – kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych deskorolek. Ranking TOP 10 został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.