Czym charakteryzuje się segway? Jakie czynniki brać pod uwagę przy jego wyborze?

2 lutego 2021 0 By goskating

Segway to urządzenie cieszące się rosnącą popularnością i to nie tylko wśród dzieci, ale również osób dorosłych. Elektryczna deskorolka z rączką czy kierownicą, hulajnoga czy też rolki, charakteryzuje się oryginalnym designem oraz dużą funkcjonalnością.

hulajnoga elektryczna Xiaomi Segway Ninebot S

hulajnoga elektryczna Xiaomi Segway Ninebot S

Co ważne, można się na niej poruszać z różną prędkością. W jaki sposób wybrać idealnego segway’a do naszych potrzeb?

Czym jest segway?

Segway jest to urządzenie przypominające swoją konstrukcją klasyczną deskorolkę elektryczną, jednakże posiada on dodatkowo kierownicę. Oprócz tego na jego wyposażeniu są duże koła i platforma, gdzie stoi podczas jazdy użytkownik sprzętu.

Mechanizm działania urządzenia opiera się na silniku elektrycznym. Produkty te mają również wbudowane komputery, za ich pomocą istnieje możliwość sterowania pojazdem (poprzez balans ciała i popychanie kierownicy).

Co ważne, pojazd ten zapewnia bezpieczną i stabilną jazdę. Producenci oferują również mini pojazdy, niekiedy nie mają one kierownicy czy drążka.

Segway – na co zwrócić uwagę wybierając idealny model?

Deskorolki elektryczne wyposażone w rączkę to bardzo proste w obsłudze urządzenia. Można nimi komfortowo poruszać się po ścieżkach rowerowych, galeriach handlowych, parkach. Przydają się zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Jazda deskorolką elektryczną będzie wygodna i niezwykle łatwa, o ile oczywiście zdecydujemy się na odpowiedni model. Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów, różniących się od siebie parametrami. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

  • Moc – najważniejszy parametr, to od niego zależy szybkość rozpędzania pojazdu i pobór energii, a także  maksymalna uzyskaną prędkość. Segway dla młodszych użytkowników powinien mieć niższą moc, aniżeli dla osób dorosłych. Najlepiej znaleźć optymalną wartość, dzięki czemu użytkowanie pojazdu będzie w pełni wygodne. Sprzęt dedykowany dorosłym może mieć moc nawet powyżej 500 W, a dla dzieci 30-50.
  • Maksymalna prędkość – pojazdy te nie są zbyt szybkie. Najważniejszych ich celem jest zapewnienie wygodnej jazdy, w nawet trudniejszych warunkach. Mogą one osiągnąć prędkość 15-25 km/h. Modele dedykowane młodszym użytkownikom zazwyczaj rozpędzają się do 10 km/h.
  • Zasięg – istotny parametr, to od niego zależy, jaką trasę będziemy mogli przejechać na jednym ładowaniu akumulatora. Na rynku dostępne są modele mogące pokonać od 2 do 10 km, ale także o wiele więcej.
  • Maksymalna waga użytkownika – zazwyczaj segway jest w stanie unieść ok. 130 kg, jednak jest to kwestią indywidualną i zależy od danego modelu. Producent zawsze podaje maksymalne obciążenie produktu, na jego opakowaniu.
  • Czas ładowania – oczywiście im szybciej trwa ładowanie akumulatora, tym lepiej. Urządzenia o niewielkiej mocy ładują się ok 2 godzin. W przypadku pojazdów mocniejszych, ten czas jest niestety znacznie wydłużony i może sięgać nawet do 10 godzin. Podczas zakupu pojazdu warto zwrócić uwagę na ten istotny parametr, który znajduje się w specyfikacji urządzenia.
  • Wymiary i waga – te informacje przydadzą się nam podczas przechowywania sprzętu.
  • Konstrukcja – ważna jest również jakość wykonania całego urządzenia. Istotna jest zwłaszcza jego konstrukcja, która powinna być wykonana z materiałów bardzo wytrzymałych, o najwyższej jakości. Muszą być one odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak i szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych (promieniowanie słoneczne, wilgoć, skoki temperatur).
  • Rozmiar kół – wybierając pojazd, musimy również ustalić jaki rozmiar kół będzie nam potrzebny. Zależy on w dużej mierze od tego, po jakiej powierzchni będziemy chcieli się nim poruszać. Niskie koła są polecane do powierzchni płaskiej i równej, natomiast większe sprawdzą się idealnie przy trudniejszych warunkach. Pokonają niewielkie przeszkody, będą więc dobrym rozwiązaniem do jazdy terenowej. Co ważne, koła muszą także posiadać właściwe zawieszenie.
  • Inne elementy – na sam koniec dobrze również zwrócić uwagę na to, czy na podeście znajduje się materiał antypoślizgowy, który zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Rączki kierownicy powinny być odpowiednio wyprofilowane i wygodne w trzymaniu.

Czy warto zainwestować w segway’a?

Pojazd ten jest świetną propozycją zwłaszcza do jazdy po mieście. Pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu, przemieszczając się bez korków po wielu ścieżkach rowerowych. Oprócz tego, jest on prosty w obsłudze, a jego kierowanie nie sprawi nam żadnego problemu. Jest to również bardzo wygodny środek lokomocji.

Segway – Ranking kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych propozycji w postaci rankingu najchętniej wybieranego sprzętu tego typu.